A70/097
Alena Kučerová (1935)
MOŘE Č. 3
1972
Hlubotisk z perforovaného plechu, 83,1x61,6 cm, sign. a dat. tužkou vpravo dole "Alena Kučerová 1972" a čísl. tužkou vlevo dole "22/30".
Alena Kučerová studovala na VŠUP v Praze, později se stala členkou umělecké skupiny UB12. V roce 1967 se podílela na československém pavilonu pro Expo v Montrealu, od sedmdesátých let však ztratila jakoukoli možnost veřejných výstav. Z finančních důvodů začíná hledat alternativní grafické techniky, a tak brzy objevuje svůj originální výtvarný projev, kdy používá perforování tenkého plechu z pocínovaného železa, nejprve v kombinaci se suchou jehlou, později vystavuje jako autonomní díla i takto zpracované matrice. Její témata se postupně přesouvají od předmětné figurace ke krajině, která je zejména v osmdesátých letech těžištěm její tvorby. Krajina Aleny Kučerové sleduje linie cest, příkopů a okraje lesů v tlumeném střídání stínu a světla. Díla Aleny Kučerové lze najít ve sbírkách Muzea moderního umění v New Yorku, Stedelijk Museu v Amsterdamu, Centre Pompidou v Paříži nebo v Národní Galerii Praha.