Hlavní stránka > Aukce > 70. Sbírka Alexandra Skalického a další vybraná díla českého výtvarného umění. > Opuštěné hnízdo

A70/106

Josef Istler (1919-2000)

OPUŠTĚNÉ HNÍZDO

1967
Kombinovaná technika - asambláž a olej na dřevěné desce, 70,5x50 cm, sign. a dat. vpravo dole "Istler 67". Zemitá teplá barevnost jemných lazur provází filigránské biomorfní struktury, jakoby osvětlené stříbřitými odlesky vnitřního světla. Vynikající dílo představující tendence českého informelu druhé poloviny 60. let. "Pro Alexandra Skalického byl tento umělec živoucí vzpomínkou na dobu meziválečné a poválečné avantgardy, jejíž tvorbu považoval za předobraz moderního domácího umění druhé poloviny dvacátého století. V sedmdesátých letech, kdy Skalický Istlera navštěvoval, byl tento umělec, člen uskupení CoBrA, připomínkou lepších časů, v nichž bylo domácí umění součástí mezinárodního dění." /Jiří pátek (ed.), Útěcha bydlením. Život soukromého sběratele za železnou oponou, Praha 2022/. Hluboký obdiv, který k Istlerovi Skalický choval se projevil nejen v množství děl, kterými je Istler ve sbírce zastoupen, ale především jejich vybranou kvalitou. Informel se i díky Istlerovi a jeho spolupůsobení stává nosným motivem celé sbírky. Rámováno. Provenience: sbírka Alexandra Skalického.

Josef Istler - významný český malíř a grafik, představitel surrealismu a informelu. Studoval pouze soukromě koncem 30. let v Jugoslávii u W. Höffnera. Přátelil se a spolupracoval s K. Teigem a Toyen, pod jejich vlivem tvořil v duchu lyrické abstrakce. Po 2. světové válce vstoupil do Spolku výtvarných umělců Mánes. Mezi léty 1945-1947 spolupracoval se skupinou Ra, poté se stal členem skupiny Cobra a SČVG Hollar. Zabýval se také fotografií a veřejnými realizacemi, např. triptych pro ruzyňské letiště či výzdoba kostela v Jedovnicích ve spolupráci s M. Medkem, K. Neprašem, J. Koblasou a L. Kolkem. Samostatně vystavoval od r. 1945, jeho dílo je zastoupeno v domácích i zahraničních sbírkách (Londýn, Paříž, Berlín, Amsterdam).