A70/107
Josef Istler (1919-2000)
LABYRINT
1973
Olej na dřevěné desce, 50,5x48 cm, sign. a dat. vpravo dole "Istler 73".
Svět v plamenech jako by se otřásal v samých základech a vytvářel tak labyrint, kterým se nedá bezpečně projít. Ledový chlad normalizátorů, zoufalství Palachovy oběti a snad i další dobové konotace se odrážejí v tomto v každém směru neklidném, přesto, nebo snad právě proto, jedinečném díle.
Rámováno.
Provenience: sbírka Alexandra Skalického.
Josef Istler - významný český malíř a grafik, představitel surrealismu a informelu. Studoval pouze soukromě koncem 30. let v Jugoslávii u W. Höffnera. Přátelil se a spolupracoval s K. Teigem a Toyen, pod jejich vlivem tvořil v duchu lyrické abstrakce. Po 2. světové válce vstoupil do Spolku výtvarných umělců Mánes. Mezi léty 1945-1947 spolupracoval se skupinou Ra, poté se stal členem skupiny Cobra a SČVG Hollar. Zabýval se také fotografií a veřejnými realizacemi, např. triptych pro ruzyňské letiště či výzdoba kostela v Jedovnicích ve spolupráci s M. Medkem, K. Neprašem, J. Koblasou a L. Kolkem. Samostatně vystavoval od r. 1945, jeho dílo je zastoupeno v domácích i zahraničních sbírkách (Londýn, Paříž, Berlín, Amsterdam).