A70/109
Josef Istler (1919-2000)
BEZ NÁZVU
1974
Kombinovaná technika - olej a epoxidové tmely na překližce, 116x89,5 cm, sign. a dat. vpravo dole "Istler 74".
Zklidnění a nalezení jisté, jak kompoziční, tak i barevné stability provází toto reprezentativní Istlerovo dílo galerijního významu. Předznamenává tendence znatelné v jeho díle v druhé polovině 70. let.
"Jak ukazuje korespondence uložená v Archivu Moravské galerie v Brně, kontakty mezi Istlerem a Skalickým trvaly více jak dvacet let. Proto se hodí zmínit, že Istler a Skalický korunovali své přátelské vztahy na přelomu let 1993 a 1994 společnou výstavou v Muzeu východních Čech v Hradci Králové. Alexandr Skalický na této výstavě prezentoval své konceptuální fotografie a Josef Istler fokalky, tedy práce vzniklé prostřednictvím zvláštní fotografické techniky, jejíž produkty mají blízko k informálnímu umění." /Jiří pátek (ed.), Útěcha bydlením. Život soukromého sběratele za železnou oponou, Praha 2022/.
Rámováno.
Provenience: sbírka Alexandra Skalického.
Josef Istler - významný český malíř a grafik, představitel surrealismu a informelu. Studoval pouze soukromě koncem 30. let v Jugoslávii u W. Höffnera. Přátelil se a spolupracoval s K. Teigem a Toyen, pod jejich vlivem tvořil v duchu lyrické abstrakce. Po 2. světové válce vstoupil do Spolku výtvarných umělců Mánes. Mezi léty 1945-1947 spolupracoval se skupinou Ra, poté se stal členem skupiny Cobra a SČVG Hollar. Zabýval se také fotografií a veřejnými realizacemi, např. triptych pro ruzyňské letiště či výzdoba kostela v Jedovnicích ve spolupráci s M. Medkem, K. Neprašem, J. Koblasou a L. Kolkem. Samostatně vystavoval od r. 1945, jeho dílo je zastoupeno v domácích i zahraničních sbírkách (Londýn, Paříž, Berlín, Amsterdam).