A70/136
Jan Bauch (1898-1995)
ODYSSEUS
1976
Olovo, v. 9,5 cm (hlava), celk. v. 11,5 cm.
Mytičtí řečtí hrdinové, především Odysseus, symbolizovali v Bauchově pojetí boj jedince s živly, pokušením, houževnatý protest proti převaze, nadvládě a útlaku. Odysseovo téma zpracovával rovněž v kresbě a malbě, srov.: Peter Kováč - Rea Michalová, Jan Bauch, Galerie Art Praha 2013, s. 266, obr. 206 (Odysseus, 1971, kombinovaná technika / papír, 37x28 cm, soukromá sbírka) a s. 267, obr. 207 (Odysseus, 1969, olej / plátno, 63,5x49,5 cm, Muzeum umění Olomouc).
Reprod.: Jan Spurný, Jan Bauch, Praha 1978, obr. 126 (bronz).
Provenience: sbírka Alexandra Skalického.