A70/146
Zdena Fibichová (1933-1991)
RELIÉF
1980
Reliéf, pálená hlína, neglazováno, 32x32 cm, verso dat. a sign. "1980 ZDENA FIBICHOVÁ".
"Nervní, organické linie hliněných vláken a provázků, koule či prosté objekty vytržené z předmětného světa (včetně opakujícího se motivu svíčky, polštářů, plechovek apod.) na ploše rozehrávaly jakási mikrodramata (...) Keramickou hlínu presovala v mlýnku na maso a z dlouhých nudlí vytvářela působivé patinované reliéfy a plastiky (...) V 80. letech se pro Z. F. stalo strouhání, mletí a presování keramické hlíny emblematickou technikou. Nejenže dokázala z těchto, původně kuchařských postupů vytvořit originální sochařské tvarosloví, ale dokázala se rovněž zbavit předsudků, odkazujících keramiku mimo sféru "vysokého umění"." (cit.: Martina Pachmanová, Zdena Fibichová 1933-1991, Praha 2013, katalog k výstavě Z. F. (18. 10. - 1. 12. 2013), Museum Kampa).
"Zajímavým prvkem v reliéfech Fibichové byl bezpochyby motiv svíčky, který se vyskytoval i v její pozdější tvorbě (vrací se k němu v některých reliéfech z roku 1980). Svíčka někdy figurovala sama o sobě jako magický předmět (Rituál, 1972), jehož účinnost byla zvýšena multiplikací." (cit.: Vendula Vašátková, Zdena Fibichová (1933-1991), dipl. práce, ÚDU FF UK, Praha 2008, s. 99)
Provenience: sbírka Alexandra Skalického.