A70/150
Pravoslav Rada (1923-2011)
SEMAFOR
1980
Majolika glazovaná, sítotisk, v. 29,5 cm, sign. a dat. zezadu na krku: "P. R. 80".
"Pravoslav Rada dokonale ovládá výrobní postupy, což mu umožňuje používání širokého spektra keramických hmot včetně porcelánu a jejich povrchových úprav. Nebojí se dávat do kontrastu živé barvy glazur, aplikovat obtisky z běžného porcelánového zboží nebo přenášet na keramiku fotografie. K jeho nejzajímavějším dílům patří unikátní plastiky s fotografickými portréty jeho známých a přátel: malíře Kamila Lhotáka, grafika a malíře Adolfa Borna, divadelní a hudební dvojice Suchý a Šlitr, Miroslava Hucka (autor snímků, které P. Rada používal) a dalších." (cit.: Dita Hálová - Milan Hlaveš, P. Rada! Paráda! Pravoslav Rada: keramické dílo. Uměleckoprůmyslové museum Praha 2011, nestr.)
Publ.: Jiří Šetlík, Pravoslav Rada / Jindřiška Radová / Šárka Radová, katalog výstavy Galerie výtvarného umění v Chebu, 1981, nestr.
Provenience: sbírka Alexandra Skalického.
Pravoslav Rada - český sochař, keramik a pedagog. V letech 1939-1943 studoval na sochařsko-kamenické škole v Hořicích, 1943-1949 pak na VŠUP pod vedením J. Laudy, B. Stefana a O. Eckerta. Díky stipendiu dánské vlády pracoval také na uměleckoprůmyslové škole v Kodani pod vedením keramičky N. Krabsové. Mezi léty 1958-1960 byl aspirantem u prof. Eckerta na VŠUP. V letech 1968-1969 pobýval v USA, kde vyučoval na Southern Connecticut State College v New Havenu. Pro svá díla využíval především majoliku s barevnými glazurami či tištěnými dekory. Vytvářel dekorativní plastiky a figurální skupiny s filozofickým či humorným obsahem. Zabýval se keramickým designem, technickými experimenty a monumentálními plastikami určenými do exteriéru. Spolupracoval se svou manželkou Jindřiškou Radovou. Organizoval výstavy keramických děl, vydal i několik publikací o technikách keramické práce. Byl jedním ze zakladatelů skupiny užitého umění Bilance (1957) a keramických setkání v Bechyni (1970)