Hlavní stránka > Aukce > 70. Sbírka Alexandra Skalického a další vybraná díla českého výtvarného umění. > Diana Ross

A70/153

Jindra Viková (1946)

DIANA ROSS

1984
Portrét americké popové zpěvačky, porcelán barevně malovaný, základna: nerezová ocel. Sign. a dat. na zadní straně „VIKOVÁ 84“. V. 42 cm, zákl. 31,5x15,5 cm. "...Mezinárodní věhlas si Viková získala v 80. letech svými precizně malovanými porcelánovými skulpturami, zejména dvojrozměrnými hlavami. V kontextu nepřímé citace popkultury často dávají tušit ženskou krásu a jsou prostoupeny autorčinou snahou o břitké zachycení určitého psychologického momentu..." (cit.: Helen Giambruni, 1994, pův. pro časopis Ceramic Art and Perception, in: Terezie Zemánková, Jindra Viková. Odkazy a návraty / References and Returns, Praha 2010, nestr.). Provenience: sbírka Alexandra Skalického.

Jindra Viková - česká sochařka, keramička, malířka, kurátorka a pedagožka. V letech 1960-1964 studovala Střední odbornou výtvarnou školu na Hollarově náměstí v Praze a od r. 1964 VŠUP v ateliéru keramiky u prof. O. Eckerta. Už během 1. pol. 80. let začala získávat první ocenění. Z festivalu v italské Faenze si je přivezla v letech 1981 a 1984, o 2 roky později pak ceny z Trienále porcelánu ve švýcarském Nyonu a z Mezinárodního bienále keramického umění ve francouzském Vallauris. V 80. letech se jí také podařilo pracovně vycestovat do USA, kam se pak v letech 1991 až 2003 vracela jako pedagožka University of Michigan, Ohio University a University of Connecticut. Její díla jsou zastoupena v řadě evropských muzeí a sbírek, např. NG, UPM či Museum Kampa v Praze, MG v Brně či Alšově jihočeské galerii. Se svým partnerem, fotografem Pavlem Baňkou, žijí a pracují v Benicích u Prahy. Jejich dcera Markéta Baňková se věnovala vizuálnímu umění a v současnosti je úspěšnou spisovatelkou.