Hlavní stránka > Aukce > 71. Vánoční aukce umění a starožitností > Mapa Čech

A71/020

Pavel Aretin z Ehrenfeldu (1570-1640)

Johannes Janssonius (1588-1664)

MAPA ČECH

17. stol.
„BOHEMIA“ Staře kolorovaná mědirytina, v horních rozích dvojhlavá orlice a lev, vlevo dole kartuše s názvem a měřítky, uprostřed pravého okraje deska s legendou, v mapovém rámci geografické souřadnice. Při dolním okraji: „Amstelodami Apud Ioannem Iansonium“. Tisková plocha 40,5x47 cm. Rozměr: 59x50 cm. Rámováno, zaskleno. Chybový tisk z poškozené desky, chybí levý horní rožek, dobově retušováno.

Pavel Aretin z Ehrenfeldu - rodák z Uherského Brodu, činný 1600-1632, v letech 1600–1608 – mladší písař v Klatovech a později na pražském Starém Městě, 1609–1612 sekretář Petra Voka. Je autorem třetí nejstarší mapy Čech s názvem Regni Bohemia nova et exacta descriptio (Nový a přesný popis Království českého), která vyšla v roce 1619, v níž je poprvé zakresleno politické rozdělení Čech na 15 krajů. Pro úspěch díla zjišťoval vzdálenosti i názvy měst, vesnic a hradů měřením v terénu (částečně trigonometricky), zakresloval kopce, řeky a rybníky. Všechny údaje porovnával se staršími mapami.

Johannes Janssonius – nizozemský kartograf a vydavatel působící v Amsterdamu. Byl synem knihkupce a vydavatele Jana Janszoonise st., u něhož se také vyučil tiskařskému řemeslu. V roce 1612 se přiženil do významné tiskařské rodiny Jodoca Hondia (1563-1612) a Petra Kaeria (1570-1630). Od roku 1616 vydával mapy a atlasy, např. "Atlas Novus" (1638) či "Atlas Major" (1647).

Vyvolávací cena: 2 000 Kč

Pro zadání absenční dražby se nejprve přihlaste nebo zaregistrujte.

Aukční přirážka činí 20 % ke kladívkové ceně.

Písemný limit
Částka v CZK
Telefonní dražba
Podat nabídku