Hlavní stránka > Aukce > 71. Vánoční aukce umění a starožitností > Obléhání Prahy švédskými vojsky roku 1648

A71/040

Karel Škréta (1610-1674)

Matthäus Merian (1593-1650)

OBLÉHÁNÍ PRAHY ŠVÉDSKÝMI VOJSKY ROKU 1648

1663
Mědiryt na papíru 29,8x59,8 cm. List vyšel tiskem ve slavné kronice Theatrum Europaeum, sv. VI., Frankfurt n. M., 1663. Paspartováno, rámováno, zaskleno.

Karel Škréta - jeden z nejznámějších českých barokních malířů 17. století. Patří k největším osobnostem českého umění a považuje se za zakladatele českého barokního malířství. Nejčastěji maloval portréty a oltářní obrazy, ojediněle pak ztvárňoval mytologická témata. Zvláště oblíbeným se stal u šlechty, která Škrétu vyhledávala jako portrétistu. Při pobytu v Itálii se dostal do společnosti zaalpských malířů, tedy Němců, Holanďanů a Vlámů. Stal se členem skupiny nazývané Bent nebo Schilderbent. V Římě studoval díla Rafaela a Michelangela. Některé jeho kresby prý byly dokonce k nerozeznání od Rafaelových.

Matthäus Merian - švýcarský rytec a nakladatel působící především ve Frankfurtu nad Mohanem. Mědirytectví se vyučil u Dietricha Meyera v Curychu a pak pracoval ve Francii, zvláště v Paříži, v Holandsku a ve Svaté říši římské. Usadil se posléze ve Frankfurtu, kde se svým tchánem Theodorem de Bry vedl rozsáhlou mědiryteckou dílnu. V roce 1627 začal vyučovat původně českého rytce Václava Hollara. Z jeho rytin je třeba uvést zejména soubor vedut evropských měst "Topographia Germaniae" (text od Martina Zeillera, vydáváno ve Frankfurtu od r. 1640; dokončeno až po Merianově smrti r. 1688, celkem 30 svazků a přes 2000 rytin). Merianovy obrazy měst i krajin vynikají výtečnou perspektivou a pečlivým provedením i nejmenších detailů.

Vyvolávací cena: 4 000 Kč

Pro zadání absenční dražby se nejprve přihlaste nebo zaregistrujte.

Aukční přirážka činí 20 % ke kladívkové ceně.

Písemný limit
Částka v CZK
Telefonní dražba
Podat nabídku