A71/061
Míla Doleželová (1922-1993)
CHLAPEC V PRUHOVANÉ KOŠILI
Akvarel na papíru, 65x43,5 cm, sign. vlevo dole "M. Doležalová". Paspartováno, rámováno, zaskleno. Vlastním jménem Bohumila Doleželová, byla akademická malířka, jejímž hlavním tématem byli cikáni, jejich emocionální život a s nimi spojená témata. Žila a zemřela na Vysočině, kde po ní zůstalo monumentální dílo sestávající z fresek, nesčetné množství olejomaleb a grafik. Známé jsou i její ilustrace k Příběhům dávné Indie a k cikánským pohádkám, které vyšly pod názvem Zpívající housle.
Míla Doleželová - malířka narozená roku 1922 v Prostějově, absolventka Akademie výtvarných umění v Praze v grafické speciálce prof. Vl. Pukla, jehož asistentkou na akademii pak zůstala ještě několik dalších let. Pedagogickou dráhu však poté opouští a plně se věnuje malbě - figurální a především monumentální, čerpající intenzívně ze života Romů, později pak prostých lidí obecně.