A71/120
Oldřich Blažíček (1887-1953)
CHALUPY V KRASKOVĚ
1910-1936
Olej na plátně, 96x127 cm, sign. vpravo dole "O. Blažíček". K dílu náleží odborný posudek potvrzující originalitu díla, vystavený v roce 2022 PhDr. Naděždou Blažíčkovou Horovou. Restaurováno Ak. Mal. Tomášem Bergerem. Rámováno.
Oldřich Blažíček - moravský akademický malíř, krajinář. Narodil se ve Slavkovicích u Nového Města na Moravě, vyučil se nejdříve malířem pokojů u svého bratra, teprve později se díky podpoře hraběte Gudenuse z Velkého Meziříčí dostal na studia malířství do Prahy, nejprve na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou (prof. Dítě a Mašek), poté na Akademii k H. Schwaigerovi. Maloval náměty z rodné Vysočiny, ale také např. chrámové interiéry. V letech 1927-1948 byl profesorem malby na ČVUT. Byl oceňován a vystavoval i v zahraničí, jeho práce jsou zastoupeny ve významných sbírkách. Ze svých početných zahraničních cest, jež mu byly velkou inspirací, si Blažíček přinášel řadu rychlých záznamů viděných míst.