Hlavní stránka > Aukce > 71. Vánoční aukce umění a starožitností > Korsický podvečer

A71/129

Otakar Nejedlý (1883-1957)

KORSICKÝ PODVEČER

20.-30. léta 20. stol.
Typická práce z pozdních dvacátých až počátku třicátých let nás uvádí do světelně rafinovaného okamžiku západu slunce, kdy ještě jasné severovýchodní nebe nad Korsikou ponechává dostatek světla krajině halící se do zlatavých tónů s již hlubokými stíny pod bujnou zelení. Neviděné, kdesi vlevo zapadající slunce se však prosazuje až barokní atmosférou světelných odrazů od spíše tušené, v zeleni se skrývající jižanské architektury. Mistrné podání chvějivě krátkého světelného okamžiku odhaluje Nejedlého hlubokou znalost a vnímavost k nesčetným proměnám světelné atmosféry, kterou jižní slunce fascinuje malíře všech dob. Vyzrálý malířský projev a zlatistou paletu tónů podtrhuje exkluzivní autorská adjustace. Olej na plátně, 63x122,5 cm, sign. vlevo dole "Ot. Nejedlý". Získáno z pozůstalosti brněnského herce Mojmíra Hegera, který obraz zakoupil přímo od autora s informací o místopise zobrazené scény.

Otakar Nejedlý - malíř a ilustrátor, krajinář. Studoval zprvu na soukromé krajinářské škole Ferdinanda Engelmüllera, roku 1904 se učil a maloval u Antonína Slavíčka v Kameničkách. Od roku 1900 vystavoval v rámci Spolku výtvarných umělců Mánes, poprvé souborně v Topičově salónu (1918). V roce 1925 se stal profesorem krajinářské speciálky na pražské Akademii výtvarných umění. Se svými žáky podnikal prázdninové cesty na jih Evropy, na Korsiku, do Francie, Itálie a Dalmácie.