Hlavní stránka > Aukce > 71. Vánoční aukce umění a starožitností > Oddanost

A71/179

Josef Václav Myslbek (1848-1922)

ODDANOST

1884
Patinovaný bronz, v. 55 cm, osazeno na hranolovém soklu z leštěného černého mramoru o v. 10 cm. Značeno na plintu: "PROF. J. V. MYSLBEK: ODDANOST". Zmenšená kopie sochy z výzdoby vídeňského parlamentu, původní odlitek. Stav A.

Josef Václav Myslbek - nejvýznamnější český sochař období přelomu 19. a 20. století, představitel monumentálního realismu, zakladatel novodobého českého sochařství. V letech 1864–1866 se učil v dílně T. Seidana, pomáhal mu při realizaci zakázky na sochy pro vídeňský Arsenal. Ve Vídni se seznámil s V. Levým, v letech 1867-1870 pak pracoval v jeho ateliéru. Mezi léty 1868-1872 studoval malířství na pražské akademii u J. M. Trenkwalda. V letech 1872–1873 absolvoval studijní pobyt v Německu, v Drážďanech pracoval v ateliéru E. J. Hähnela. Po návratu si roku 1873 v Praze zařídil vlastní sochařskou dílnu. Roku 1878 uskutečnil ještě cestu do Paříže, kde se v Louvru seznámil s moderním francouzským sochařstvím. V letech 1885-1896 působil jako profesor sochařství na Uměleckoprůmyslové škole, roku 1896 byl povolán k založení sochařského ateliéru na Akademii, kde pak působil až do roku 1919 a vychoval řadu význačných sochařů (O. Švec, H. Masaryk, Q. Kocian, B. Kafka, L. Kofránek, J. Štursa, O. Španiel, J. Brůha, K. Dvořák, K. Pokorný, B. Benda).