A71/443
Jindřiška Radová (1925-2021)
NÁSTĚNNÝ RELIÉF
70. - 80. léta 20. stol.
Porcelán, redukční glazury, adjustováno v kovovém závěsném rámečku.
28,5x28,5 cm.
Na boční straně sign.: "J. RADOVÁ".
Provenience: sbírka Alexandra Skalického.
Jindřiška Radová - česká keramička, studovala na ŠUŘ v Brně a v letech 1945-1950 na VŠUP v Praze u prof. A. Kybala. Spolupracovala s keramičkami v Tupesích a Kunštátě, později také s českými porcelánkami. Vytvářela rovněž plastiky, reliéfy a dekorativní keramiku. Inspirovala se přírodou, experimentovala i s textilními technikami. Účastnila se odborných keramických setkání v České republice (v Bechyni, Karlových Varech) i v zahraničí (v izraelském Einhodu). Vystavovala často společně se svým manželem Pravoslavem Radou. Její díla jsou zastoupena ve sbírkách UPM v Praze, MG v Brně, Mezinárodní galerii keramiky v Bechyni, Muzeu keramiky ve Faenze či v Muzeu Ariana v Ženevě.