Hlavní stránka > Aukce > 71. Vánoční aukce umění a starožitností > Zlatý přívěs s rubíny a smaragdy

A71/606

ZLATÝ PŘÍVĚS S RUBÍNY A SMARAGDY

Čechy, Praha, 1. čtvrt. 20. stol., návrh Marie Křivánková (1883-1936), realizace František Hladík
Závěs ze žlutého zlata v typickém autorčině tvarosloví pozdní secese s filigránovými spirálkami, osazený 12 drobnými rubíny o Ø ca 2,5 mm a 5 smaragdovými bagetami (největší 5,5x4,5 mm). Značeno "KŘIVÁNKOVÁ", R-U punc. zn. Z-27 a mistr. zn. "FH". V (novodobé) etuji. Marie Křivánková (1883-1936) - česká návrhářka šperků tvořící ve stylu pozdní secese a moderny. Po absolutoriu obchodní akademie v Praze (1911-1912) studovala na Pokračovací škole pro zlatníky, stříbrníky a příbuzná řemesla. V letech 1911-1918 pracovala jako úřednice a později návrhářka šperků v pražské zlatnické firmě Maxe Schobera. Pod vlivem z cest po střední Evropě, především do Vídně, navrhovala šperky ve stylu pozdní geometrické secese vídeňských dílen Wiener Werkstätte. Po velkém úspěchu těchto prací se osamostatnila, ale její díla i nadále prováděli mistři jako Roman Jankovský, Pavel Vávra, František Hladík nebo Javůrek-Vrabec. V Lindtově pasáži na Václavském náměstí provozovala šperkařský, klenotnický a starožitnický obchod. Navrhovala zlaté a stříbrné šperky charakteristické motivem spirály a technikou filigránu a granulace, užívala výrazné drahokamy jako smaragd, záhnědu, onyx či syntetický rubín. Obdržela řadu ocenění v soutěžích Uměleckoprůmyslového muzea. Své návrhy publikovala v uměleckém měsíčníku Dílo, fotografie jejích šperků byly otištěny v týdeníku Český svět. Její práce jsou zastoupeny ve sbírkách UPM v Praze, Moravské galerie v Brně či Severočeského muzea v Liberci. Lit.: Dana Stehlíková, Encyklopedie českého zlatnictví, stříbrnictví a klenotnictví, Praha 2003, s. 259 a n. Kol. autorů, Tschechische Kunst 1878-1914: Auf dem Weg in die Moderne, Mathildenhöhe Darmstadt, 18. 11. 1984 – 3. 2. 1985, sv. 2, č. kat. 250-254. Au ryzost 580/1000. Celková (hrubá) hmotnost 7,86 g, 6x2,7 cm. Stav A.