Hlavní stránka > Aukce > 73. Starožitnosti a umělecké předměty > Evangelista Jan, podle Domenichina

A73/055

Christian Friederich Müller (1785-1830)

EVANGELISTA JAN, PODLE DOMENICHINA

ca 1800
Mědirytina na papíru, 41,5x50 cm, značeno vlevo dole "Domenichino pinx.", vpravo "Fr. Müller fc.". Dále textem: "Da gerieth ich am Tage des Herrn in eine Erntzükung, und hörte hinter mir eine Stimme gleich dem Pofaunen Schalle...". Papír bez ořezu, na více místech viditelné zlomy, drobné rzivé skvrny a znečištění.

Johann Gotthard von Müller, německý rytec zejména sakrálních motivů se narodil v Bernhausenu poblíž Stuttgartu v roce 1747. Jeho otec, si přál pro Johanna církevní dráhu, ale ten prokázal tolik nadání pro umění na nově zřízené (1761) Akademii výtvarných umění ve Stuttgartu, že ho sám kníže nabádal, aby se umění věnoval jako své profesi. Proto Müller v roce 1764, pod dvorským patronátem vstoupil do školy dvorního malíře Guibala, který mu doporučil, aby se věnoval rytectví. Tomu se věnoval šest let (1770-76) v Paříži, s takovým úspěchem, že byl v r. 1776 zvolen členem Francouzské akademie. V témže roce ho vévoda Carl povolal domů, aby ve Stuttgartu založil uměleckou školu, která pod jeho vedením vyškolila mnoho vynikajících umělců. V roce 1785 byl Müller pozván, aby se vrátil do Paříže a zde vyryl portrét Ludvíka XVI. podle obrazu namalovaného v roce 1774 Duplessisem. V roce 1802 byl Müller jmenován profesorem rytectví na akademii ve Stuttgartu, kde vyučoval několik nejlepších německých rytců na počátku 19. století, mezi nimiž je na prvním místě jeho vlastní syn Christian Friedrich. V roce 1808 byl králem Fridrichem Württemberským vyznamenán Řádem za občanské zásluhy a v roce 1818 byl Fridrichovým nástupcem, králem Vilémem, jmenován rytířem Württemberské koruny. Zemřel ve Stuttgartu v roce 1833.

Vyvolávací cena: 1 500 Kč
Vydražená cena: 1 500 Kč