Hlavní stránka > Aukce > 73. Starožitnosti a umělecké předměty > Legendární vítězství Jaroslava ze Šterberka nad Tatary u Olomouce roku 1241

A73/104

Neznámý autor

LEGENDÁRNÍ VÍTĚZSTVÍ JAROSLAVA ZE ŠTERBERKA NAD TATARY U OLOMOUCE ROKU 1241

Olomouc, 18. stol.
Mědirytina na papíru, 27,4x34,5 cm, latinský text pod vyobrazením: "Effigies Tabulae lignae vetustissimas in Templo Corporis Christi Olomucii in Collegio Conuictorum alleruatae in monumentum miraculosae Victoriae Iaroslai de Sternberg aduersus Tartaros. A D. 1.2.4.1. obtentae.", protější strana: latinský text podrobně popisující Jaroslavovo vítězství. Legenda o zázračném vítězství Jaroslava ze Šternberka byla ve výtvarném umění zpracovávána opakovaně. Její šíření je významně spojeno i s olomouckou jezuitskou kolejí, kde byla obohacena o eucharistický zázrak. Východiskem pro její výtvarné zpracování byla mědirytina obdobné události v katalánské Daroce roku 1238, zhotovená francouzským rytcem Jacquesem Granthommem, činným v letech 1588-1613. Podle této rytiny byl v první třetině 17. století namalován deskový oltářní obraz do olomouckého kostelíka Božího Těla. K šíření legendy pak byla podle něho zhotovena mědirytina. Pro lepší porozumění ji jezuité doplnili vysvětlujícím latinským textem. Byla publikována ve třech vydáních: v 1. polovině 17. století a poté ve století 18. a 19. V našem případě se jedná o druhou verzi, obsahující ještě latinský text legendy, zatímco nejmladší má již německý překlad. Zdroj: Kateřina Dolejší – Leoš Mlčák, Zobrazení legendy o zázračném vítězství Jaroslava ze Šternberka nad Tatary, in: Martin Elbel – Ondřej Jakubec (ed.), Olomoucké baroko. Proměny jednoho města, 1 / Úvodní svazek, Olomouc 2010, s. 107 a n., repr. s. 109, obr. 58.

Vyvolávací cena: 4 500 Kč
Vydražená cena: 5 000 Kč