Hlavní stránka > Aukce > 73. Starožitnosti a umělecké předměty > Alegorie malířství

A73/304

Antonio Pietro Francesco Zucchi - okruh (1726-1795)

ALEGORIE MALÍŘSTVÍ

2. pol. 18. stol.
Monumentální malba zobrazující sedící postavu sv. Lukáše se štětcem ve volně svěšené pravé ruce, s právě dokončenou ikonou Madony v ruce levé a s atributem pootevřené knihy Evangelia ležící volně po pravém boku. Malba vycházející z tradic italského neoklasicismu, charakteristické schéma rysů tváře odkazuje na práci výše zmíněného mistra, téma by pak souviselo s oblíbeným motivem alegorie malířství. Ostatně Angelika Kauffmann (jeho manželka) byla členkou římské Národní akademie sv. Lukáše a malířské spolky a cechy po celé Evropě nesly jméno tohoto světce, evangelisty a patrona malířů. Olej na plátně, 112x144 cm - plátno, celkový rozměr s rámem 159x191 cm. Rámováno v honosném, řezbovaném a zlaceném rámu. Stav C. Stopy pozdějších retuší, rentoilováno.

Antonio Pietro Francesco Zucchi se narodil v Benátkách, studoval u svého strýce Carla Zucchiho a později u Francesca Fontebasso a Jacopa Amigoniho. V roce 1781 se oženil s malířkou Angelikou Kauffmannovou, která se s ním v pozdním věku přestěhovala do Říma. Dále pracoval i v Anglii, kde spolupracoval s Robertem Adamem. V roce 1756 byl zvolen členem Accademia di Belle Arti v Benátkách. V Anglii byl v roce 1770 zvolen spolupracovníkem Královské akademie umění. Tvořil v duchu evropského neoklasicismu.

Vyvolávací cena: 15 000 Kč
Vydražená cena: 15 000 Kč