A73/311
Alois Petrák (1811-1888)
PORTRÉT DÍVKY S RŮŽOVOU MAŠLÍ
50.-60. léta 19. stol.
Olej na mahagonové desce, 16x20,8 cm. Profil mladé ženy bez pokrývky hlavy, s krajkovým límcem a růžovou stuhou kolem krku. Kvalitní portrétní malba z poloviny 19. stol. na ušlechtilé malířské podložce. Značeno vlevo dole monogramem "PA"? Rámováno. Malba v perfektním stavu, drobná poškození na štukovém zlaceném rámu.
Stejně jako předchozí položka pochází z majetku rodiny Kulhánkovy. Lze předpokládat, že se jedná o některou z rodinných příslušnic, nebo příbuzných Aloise Petráka, jak uvádí Prokop Toman ve svém „slovníku“.
Malíř, mědirytec a kreslíř, narozen v Kunžaku, umírá v Jindřichově Hradci, studoval ve Vídni, do rytin převáděl často Führichovy malby, ale i díla Dürerova a Schongauerova, zejména v mladších letech maloval portrétní miniatury, a to i na slonovině.
Vydražená cena: 5 500 Kč