Hlavní stránka > Aukce > 76. Médium papír > Zátiší (s dvěma jablky)

A76/215

Bohumil Němec (1912-1985)

Fotoskupina Pěti (1933-1936)

ZÁTIŠÍ (S DVĚMA JABLKY)

1933-1934
Bromostříbrná fotografie na lesklém papíru, pozdější autorská zvětšenina z 50 - 60. let 20. stol. 23,8x27,4 cm (23,8x29,6 cm). Jedná se o technický experiment současného exponování negativu a diapozitivu téhož objektu, kdy jeden z nich byl otočen o 180°. Provenience: z pozůstalosti autora. Další exemplář (stranově převrácený) je uložen ve sbírkách Moravské galerie v Brně, inv. č. MG 8907. Lehce pokrčený levý dolní roh - z větší části mimo obrazovou plochu.

Bohumil Němec - grafik a uměleckoprůmyslový výtvarník, působil v Praze. Studoval večerní školu (ŠUŘ) v Brně. Fotografoval od roku 1933, byl členem Fotoskupiny pěti a zároveň jejím největším experimentátorem. V letech 1936-1946 působil v Topičově salonu, kde navrhoval umělecké předměty, fotografoval a pracoval také jako výstavní architekt. Působil rovněž jako scénický výtvarník Honzlova Divadla pro 99.

Vyvolávací cena: 12 000 Kč
Vydražená cena: 52 000 Kč