A76/215
Bohumil Němec (1912-1985)
Fotoskupina Pěti (1933-1936)
ZÁTIŠÍ (S DVĚMA JABLKY)
1933-1934
Bromostříbrná fotografie na lesklém papíru, pozdější autorská zvětšenina z 50 - 60. let 20. stol. 23,8x27,4 cm (23,8x29,6 cm). Jedná se o technický experiment současného exponování negativu a diapozitivu téhož objektu, kdy jeden z nich byl otočen o 180°.
Provenience: z pozůstalosti autora.
Další exemplář (stranově převrácený) je uložen ve sbírkách Moravské galerie v Brně, inv. č. MG 8907.
Lehce pokrčený levý dolní roh - z větší části mimo obrazovou plochu.
Bohumil Němec - grafik a uměleckoprůmyslový výtvarník, působil v Praze. Studoval večerní školu (ŠUŘ) v Brně. Fotografoval od roku 1933, byl členem Fotoskupiny pěti a zároveň jejím největším experimentátorem. V letech 1936-1946 působil v Topičově salonu, kde navrhoval umělecké předměty, fotografoval a pracoval také jako výstavní architekt. Působil rovněž jako scénický výtvarník Honzlova Divadla pro 99.
Vydražená cena: 52 000 Kč