Hlavní stránka > Aukce > 13. Fotografie, práce na papíře a vzácné tisky > Moderní žena, koláž

O13/090

Hanes Reegen (1922-1952)

MODERNÍ ŽENA, KOLÁŽ

30. - 40. léta 20. stol.
Koláž na papíru, 275x200 mm, na zadní straně značeno razítkem „z pozůstalosti Hanese Reegena“. Paspartováno.

Hanes Reegen - český výtvarník a grafik, věrný přítel Vladimíra Boudníka. Studoval na Státní grafické škole v Praze, mj. právě spolu s Vladimírem Boudníkem a Zdeňkem Boušem. Během války byl totálně nasazen ve Vídni. Válka jej silně ovlivnila a je často přítomna v jeho expresivně laděných dílech. Spolu s Vladimírem Boudníkem byli u zrodu uměleckého směru tzv. explosionalismu, hnutí založeného na tvorbě pomocí volných asociací a inspirací městským prostředím. Málokdo spatřil autorovo dílo za jeho života, sám V. Boudník se s ním seznámil až po Reegenově smrti, když navštívil jeho rodný dům v Polici u Jemnice. Hanes Reegen zemřel 2. června roku 1952 na tuberkulózu, která bohužel vypukla i kvůli jeho špatné životosprávě a bohémskému stylu života.