Hlavní stránka > Aukce > 13. Fotografie, práce na papíře a vzácné tisky > Reklamní fotografie

O13/099

Zdenko Feyfar (1913-2001)

REKLAMNÍ FOTOGRAFIE

40. - 50. léta 20. stol.
Bromostříbrná fotografie na matném papíru, původní autorská zvětšenina. 497x597 mm. Recto vlevo dole v obrazové ploše logo "Vivo", verso značeno autorskými razítky. Na spodním okraji několik trhlin ca 1-10 mm, na horním 2 x 1 mm.

Zdenko Feyfar - český fotograf. Od roku 1933 studoval lékařskou fakultu UK, v letech 1940-1943 absolvoval obor fotografie na Státní grafické škole v Praze u J. Funkeho, J. Ehma a R. Skopce. Poté pracoval jako filmový fotograf v barrandovských ateliérech. V roce 1945 nastoupil jako profesor na Státní grafickou školu a působil zde do roku 1951, kdy odešel do svobodného povolání. V roce 1949 se stal členem SVU Mánes, o rok později také SČVU a roku 1958 ještě skupiny průmyslových výtvarníků Umělecké besedy. K jeho hlavním tématům patřily Krkonoše a Praha, dále Šumava, východní a střední Čechy i krajina ze zahraničních cest (Egypt, Libanon, Sýrie, Rakousko), květiny a portréty. Vystavoval v Čechách (poprvé v roce 1957 v Jilemnici), ale i ve Vídni, Berlíně, Varšavě, Budapešti, Káhiře, Jakartě, Itálii či USA. Roku 1958 získal stříbrnou medaili na Světové výstavě v Bruselu. Vydal mnoho publikací a byl také autorem fotografických příloh řady knih o krajině a architektuře, kalendářů a pohlednic. Jeho práce jsou zastoupeny ve sbírkách Muzea hlavního města Prahy, Uměleckoprůmyslového muzea v Praze či Moravské galerie v Brně a mnohých dalších.