O13/161
Václav Chochola (1923-2005)
KONEČNÁ
1949 / 50. - 60. léta 20. stol.
Bromostříbrná fotografie na lesklém papíru, pozdější autorská zvětšenina z 50. - 60. let 20. stol. 178x235 mm. Verso značeno autorským razítkem, tuší č. "16" v rámečku a jméno autora, tužkou název díla a datace
Varianta snímku je uložena ve sbírkách Moravské galerie v Brně, inv. č. MGA 3721.
Několik drobných retuší v obrazové ploše. Publ.: Jiří Kolář, Václav Chochola. Fotografie z let 1940 - 1960, Praha 1961, obr. 55.
Václav Chochola - český fotograf, který proslul především portréty známých osobností. Po studiích na gymnáziu se vyučil v ateliéru O. Erbana v Praze na Letné. Studoval také na grafické škole na Smíchově. Celý život pracoval jako fotograf ve svobodném povolání, fotografoval pro časopisy, knižní nakladatelství i divadla. Věnoval se tématu portrétů, sportovních utkání, divadelních představení, historických událostí a momentek. V roce 1945 vytvořil cyklus fotografií zachycujících Pražské povstání a konec války, v roce 1969 fotografoval pohřeb Jana Palacha. Později byl zatčen za fotografování jeho hrobu a odsouzen na pět let podmíněně. Po roce 1989 vystavoval po celém světě.