Hlavní stránka > Aukce > 13. Fotografie, práce na papíře a vzácné tisky > Zrcátko

O13/163

Václav Jírů (1910-1980)

ZRCÁTKO

50. až 60. léta 20. stol.
Bromostříbrná fotografie na polomatném papíru, původní autorská zvětšenina. 295x412 mm. Verso značeno autorským razítkem. Verso zbytky lepicí pásky po adjustaci.

Václav Jírů - český fotograf a redaktor. Fotografovat začal amatérsky v 16 letech, od roku 1927 spolupracoval s tiskem, vystavoval od roku 1933. Během 2. světové války byl vězněn za odbojovou činnost. V roce 1948 se stal členem SČSVU, pokračoval ve fotografování a vyhledával i nové fotografické talenty. Roku 1957 založil a jedenáct let vedl čtyřjazyčnou fotografickou revue Fotografie. Poté se věnoval organizaci výstav. Vystavoval u nás i v zahraničí, vydal několik samostatných publikací. Tematický rozsah jeho tvorby zahrnoval sport, divadlo, krajinu, reklamu, reportáž, akty, sociální náměty (ve 30. letech se např. intenzivně věnoval problému chudoby ve společnosti), děti i významné osobnosti. Po válce vytvářel cykly z přírody a města, často z Prahy (cykly Poezie pražských zdí, Pražská strašidla). Byl členem elitního fotografického spolku AFIAP. Experimentoval např. s vícenásobnou expozicí.