O16/060
Jan Konůpek (1883-1950)
DEVĚT PORTRÉTŮ Z VÁLEČNÝCH LET
Devět grafických listů, všechny sign. v tisku a podepsány tužkou "Konůpek", čísl. v levém rohu. Paspartováno.
Jan Konůpek - grafik, malíř, ilustrátor a rytec, studoval architekturu u prof. Kouly a Schulze na ČVUT v Praze, poté absolvoval AVU, kde studoval v ateliéru M. Pirnera u prof. V. Bukovace. S malířem E. Pacovským založil ještě na AVU grafickou revue Veraikon, později se stal členem SČVU Hollar. V roce 1911 spoluzaložil skupinu symbolistních grafiků Sursum. Jeho grafiky jsou inspirované mystikou a vizionářstvím. Za nejvýznamnější jsou považována jeho díla z počátku 20. století, ovlivněná symbolismem.