O16/500
LOŠTICKÝ POHÁR
Morava, Loštice, poč. 2. třetiny 15. stol.
Loštický pohár štíhlého vejčitého tvaru s manžetovitým okrajem. Tělo je zdobeno mělkým žlábkováním, rovněž na okraji je patrno jedno žebro. Charakteristickým rysem všech loštických pohárů (nazývaných podle místa výroby v Lošticích u Olomouce) je tvrdě vypálená, neprosákavá keramická hmota s výrazným bublinatým či puchýřovitým povrchem. Podle typologie loštických pohárů Z. Měřínského (Vlastivědný věstník moravský XXI, 1969, 92, 95 - tab. I) se jedná o typ I (přechodný tvar mezi IA a IB). Stav zachování je velmi dobrý, pohár se dochoval celý a téměř neporušený, pouze s menším odštěpem na okraji. Konzultováno s PhDr. Zdenou Měchurovou, CSc. z Archeologického ústavu MZM.
Provenience: z pozůstalosti Lubora Hájka, dlouholetého ředitele sbírky orientálního umění NG, bez dalších nálezových okolností.
V. 17 cm.