O16/535
Johann Joachim Kändler (1706-1775)
ZIMA A JARO
Německo, Míšeň, Königlich Sächsische Porzellan-Manufaktur,
19. stol., návrh ca 1749
Alegorická skupina dvojice puttů jako personifikací ročních dob na společném, bohatě zdobeném rokokovém soklu, částečně imitujícím terén s torzem stromku uprostřed, bílý porcelán, pestře malováno, tónované inkarnáty, zlacené detaily. Sedící zima v pláštíku lemovaném kožešinou a s bruslí na noze se zahřívá nad ohněm, tančící jaro má kolem krku zavěšen košík s květy, jež drží i v obou rukách.
V. 25,5 cm.
Modrá podglazurní "Schwertermarke", ryté č. modelu "1239.", červená štětcová zn. dekoratéra "2.".
Drobně retušováno.
Johann Joachim Kändler - německý sochař a modelér. Vyučil se v Drážďanech u dvorního sochaře Benjamina Thomy (1682-1751), r. 1731 jmenován dvorním sochařem saského kurfiřta Augusta Silného, téhož roku se stal také modelérem míšeňské porcelánky. Zde jeho kariéra postupovala přes mistra a vedoucího plastického designu až k arkanistovi (znalci výrobní receptury) a dvornímu komisaři (1749). Začínal soškami zvířat, výjimečných svou přirozeností, později přešel k tvorbě figurální, vyznačující se dokonalostí provedení a elegancí, ať už se jedná o postavy commedie dell`arte či soudobé rokokové šlechty, mnohdy v orientalizujících kostýmech. Jeho nejvýznamnějším dílem je tzv. Labutí servis, zhotovený v letech 1737-1741 pro hraběte von Brühla.