O16/537
Johann Carl Schönheit (1730-1805)
CHLAPEC S KOZOU
Německo, Míšeň, Staatliche Porzellan Manufaktur,
20. stol.
Sousoší bosého chlapce v rokokovém oděvu, rozmlouvajícího s kozou, s větévkou vinné révy v ruce, na nízkém oválném soklu s pařezovou opěrkou, imitujícím přírodní terén. Bílý porcelán, barevně malováno, tónovaný inkarnát, zlacené detaily.
V. 15 cm.
Modrá podglazurní Schwertermarke, ryté č. modelu "H82.", vtlačeně "145", štětcová zn. malíře "33.".
Stav C.
Restaurováno.
Johann Carl Schönheit - saský sochař a modelér porcelánu, syn zaměstnance míšeňské porcelánky, kam nastoupil již v 11 letech do učení, o několik let později byl přijat do zaměstnaneckého poměru a rychle postupoval v hierarchii pozic. Přes 20 let pracoval pod vedením J. J. Kändlera, později spolupracoval také s M. V. Acierem, po jehož odchodu se stal spolu s Ch. G. Jüchtzerem vedoucím modelérem manufaktury. Proslavil se především biskvitovými figurami a skupinami vycházejícími z drážďanské sochařské sbírky, některé z jeho modelů jsou vyráběny až do současnosti. Teprve v roce 1794 byl ze zdravotních důvodů penzionován.