Hlavní stránka > Aukce > 21. Umění na papíře > Rukopisy Zelenohorský a Kralodvorský

O21/074

Jan Konůpek (1883-1950)

RUKOPISY ZELENOHORSKÝ A KRALODVORSKÝ

Praha, 1927
Vel. 4°, 32x22 cm, 79 s., il. DEVÁTÝ SVAZEK KNIHOVNY "STOŽÁR". Tekst (sic!) zrevidoval Dr. Fr. Krčma, osmi lepty vyzdobil J. Konůpek. Vytiskla Státní tiskárna v Praze v typografické úpravě Karla Dyrynka ve 115 výtiscích, z nichž 15 jest neprodejných. Lepty tiskl Mirro Pegrassi. (...) Svázal Ant. Tvrdý v Praze. Vede a vydává Karel Janský v Praze II., na Palackého nábřeží číslo 4. Číslo výtisku 85. Pod tiráží tužkou podpis ilustrátora. Vytištěno na ručním papíru NETTUNIA, nad tiráží slepotiskové razítko edice. Pevná vazba potažená kůží, tlačený a zlacený text a dekor. Přiložena litografie J. Konůpka 22,6x15,4 cm, sign. tužkou vpravo dole pod obrazem "Kpk", čísl. vlevo dole "890/40.". Výborný stav.

Jan Konůpek - grafik, malíř, ilustrátor a rytec, studoval architekturu u prof. Kouly a Schulze na ČVUT v Praze, poté absolvoval AVU, kde studoval v ateliéru M. Pirnera u prof. V. Bukovace. S malířem E. Pacovským založil ještě na AVU grafickou revue Veraikon, později se stal členem SČVU Hollar. V roce 1911 spoluzaložil skupinu symbolistních grafiků Sursum. Jeho grafiky jsou inspirované mystikou a vizionářstvím. Za nejvýznamnější jsou považována jeho díla z počátku 20. století, ovlivněná symbolismem.