O21/122
Josef Istler (1919-2000)
DVOJICE GRAFIK
1962, 1993
Barevný lept na papíru, 20x20,6 cm, čísl., sign. a dat. tužkou pod tiskovou plochou "I 33/50, Istler 93".
Barevná litografie na papíru, 24x16,5 cm, čísl., sign. a dat. tužkou pod tiskovou plochou "23/33, Istler 62".
Josef Istler - významný český malíř a grafik, představitel surrealismu a informelu. Studoval pouze soukromě koncem 30. let v Jugoslávii u W. Höffnera. Přátelil se a spolupracoval s K. Teigem a Toyen, pod jejich vlivem tvořil v duchu lyrické abstrakce. Po 2. světové válce vstoupil do Spolku výtvarných umělců Mánes. Mezi léty 1945-1947 spolupracoval se skupinou Ra, poté se stal členem skupiny Cobra a SČVG Hollar. Zabýval se také fotografií a veřejnými realizacemi, např. triptych pro ruzyňské letiště či výzdoba kostela v Jedovnicích ve spolupráci s M. Medkem, K. Neprašem, J. Koblasou a L. Kolkem. Samostatně vystavoval od r. 1945, jeho dílo je zastoupeno v domácích i zahraničních sbírkách (Londýn, Paříž, Berlín, Amsterdam).