Hlavní stránka > Aukce > 21. Umění na papíře > Soubor koláží

O21/173

Jiří Donné Smýkal (1950-2022)

SOUBOR KOLÁŽÍ

70. - 80. léta 20. stol.
13 originálních koláží na papíru / lepence, různé rozměry, recto některé značeny "koláž J. S." či sign., "© SMÝKAL JIŘÍ - koláž", verso u většiny tužkou psané originální názvy. U největšího formátu potrhaný levý okraj a v rozích vpichy od napínáčků. Pozvánka na zahájení výstavy těchto koláží v klubu mládeže, Křenová 75, Brno, 1. 4. 1985 - na bromostříbrné fotografii na lesklém papíru, původní autorské zvětšenině, 18,2x22,3 cm. Trojice tisků - reprodukcí autorových koláží, různé rozměry: 2 x P.F. 1978 a Esenc, tvůrčí skupina při ZO SSM Klubu mládeže Křenová. 20 negativů zachycujících další autorovy koláže, různé rozměry.

Jiří Donné Smýkal - jeden z nejvýznamnějších historiků českého, resp. moravského - a především brněnského big beatu. Narodil se jako Jiří Smýkal v Brně. V 70. letech pracoval v dělnických profesích, např. jako údržbář. V 80. letech byl zástupcem ředitele klubu na Křenové ulici, jednoho z hlavních center brněnského punku a rockové alternativy. Kromě organizace hudebních akcí se věnoval i amatérskému filmu, byl jedním ze zakladatelů tvůrčí skupiny Esenc (1978–1987), fungující při zmíněném klubu. Jeho celoživotní zájem o bigbít a nedostatečné zmapování toho brněnského vyústil v roce 1998 k rozsáhlému výzkumu, jehož výsledky začal publikovat o 6 let později v měsíčníku New Express. Nakonec se mu podařilo vydat knihu Big beat šedesátých let v Brně a okolí, koncipovanou jako první díl plánovaného triptychu. https://www.popmuseum.cz/novinky/jiri-smykal-donne-1950-2022