Hlavní stránka > Aukce > 21. Umění na papíře > Dionil W

O21/264

Siegfried Enkelmann (1905-1978)

DIONIL W

ca 1938-1945
Bromostříbrná fotografie na lesklém papíru Agfa-Brovira, původní autorská zvětšenina. 30,3x21,7 cm (39,8x30,1 cm). Verso značeno autorským razítkem, poznámka (č. 3915/11) tužkou. Lehce pokrčené horní rohy - mimo obrazovou plochu.

Siegfried Enkelmann - nejvýznamnější německý taneční fotograf v období od 30. do raných 60. let 20. století. Narodil se v běloruském Krasnopolu, do Berlína přišel v roce 1921. Mezi léty 1927-1929 pracoval jako asistent ve fotografickém studiu F. H. Nolteho, které se specializovalo na reklamní fotografii. Později byl zaměstnán v ateliéru Hanse Robertsona, kde pracoval převážně v oboru taneční fotografie a také jako portrétní fotograf. Robertson před svou emigrací převedl studio na Enkelmanna. Ten zprvu pokračoval v práci pod Robertsonovým jménem, později pod svým vlastním. Téměř všechny skleněné negativy však byly zničeny na konci 2. světové války sovětskými vojsky při postupu na Berlín. Jeho životní partnerkou byla Irene Krämer, rovněž fotografka a Robertsonova žačka, vzali se v roce 1945. Roku 1960 se přestěhovali do Mnichova. Své snímky publikoval v knihách a časopisech, sám vydal několik knih se svými tanečními fotografiemi, živil se však hlavně reklamní fotografií.