Hlavní stránka > Aukce > 22. Václav Hollar > Dvojice vedut: Strudel a Würbel na Dunaji

O22/014

Václav Hollar (1607-1677)

Matthäus Merian (1593-1650)

DVOJICE VEDUT: STRUDEL A WÜRBEL NA DUNAJI

Po r. 1649
Dvojice mědirytin na papíru, obdobné rozměry 13x31 cm (celá tisk. plocha 28x31 cm). Značeno v tisku "Der Strudel an der Thonaw." a "Der Würbel in der Thonaw.", pod horním výjevem "I. Die Ordinari fahrt. 2. Nah waldfahren. 3. Der Wild Riß. 4. Der Heßgang. / W: Hollar delin.". Z díla Topographia Provinciarum Austriacaru[m], Austriae Styriae, Carinthiae, Carniolae, Tyrolis etc, vydávaného od roku 1649 ve Frankfurtu nad Mohanem. Srov. Franz Sprinzels, Hollar. Handzeichnungen, Wien 1938, s. 95-96, č. 263, obr. příl. s. 37, č. 212 a s. 99, č. 284, obr. příl. s. 34, č. 188. Paspartováno, rámováno, zaskleno. Papír uprostřed přeložený.

Matthäus Merian - švýcarský rytec a nakladatel působící především ve Frankfurtu nad Mohanem. Mědirytectví se vyučil u Dietricha Meyera v Curychu a pak pracoval ve Francii, zvláště v Paříži, v Holandsku a ve Svaté říši římské. Usadil se posléze ve Frankfurtu, kde se svým tchánem Theodorem de Bry vedl rozsáhlou mědiryteckou dílnu. V roce 1627 začal vyučovat původně českého rytce Václava Hollara. Z jeho rytin je třeba uvést zejména soubor vedut evropských měst "Topographia Germaniae" (text od Martina Zeillera, vydáváno ve Frankfurtu od r. 1640; dokončeno až po Merianově smrti r. 1688, celkem 30 svazků a přes 2000 rytin). Merianovy obrazy měst i krajin vynikají výtečnou perspektivou a pečlivým provedením i nejmenších detailů.