Hlavní stránka > Aukce > 23. Bibliofilská online aukce > Trojice knih

O23/245

Různí autoři

Jindřich Svoboda (1909-2001)

TROJICE KNIH

1940, 1941
Vincy Schwarz: Vidím město veliké... Cizinci o Praze. Vel. 4°, 24,5x17 cm. 524 číslovaných s., česky, il. Pevná polokožená individuální vazba značená Jindřichem Svobodou. Titulní strana tištěna v černé a červené barvě. Typografická úprava, obálka a vazba František Muzika. Vydal František Borový v Praze roku 1940 jako 5. svazek II. řady Sbírky ilustrovaných cestopisů a monografií Knihy dalekých obzorů. Obálka vevázána na konci, tamtéž ex libris Stanislava Gajdošíka od Petra Dillingera. Ignát Herrmann: U snědeného krámu. Líčení z pražského života. Vel. 4°, 25,5x18 cm. 323 číslovaných s., česky. Pevná polokožená převazba se zlatými typy a dekorem - neznačená. Titulní strana tištěna v černé barvě. Frontispice a ilustrace (původní barevné litografie) Václava Fialy. Vydala Topičova edice v Praze na podzim roku 1941. 10. vydání. Celkový náklad 2200 výtisků. Na konci ex libris Stanislava Gajdošíka od Petra Dillingera. Obálka chybí. Eduard Bass: Čtení o roce osmačtyřicátém. Díl první. Vel. 4°, 24,1x17,5 cm. 619 číslovaných s., il., česky. Pevná kožená individuální vazba značená Jindřichem Svobodou, hřbet se sedmi vazy, zlacenými typy a dekorem. Titulní strana tištěna v černé a červené barvě, obsahuje podpis autora. Typografická úprava, obálka a vazba František Muzika. Obálka vevázána na konci. Vydal František Borový v Praze roku 1940 jako 4. svazek II. řady Sbírky ilustrovaných monografií Knihy dalekých obzorů. Uloženo v kartonovém pouzdru. První dvě knihy v dobrém stavu, jen místy drobné skvrny. U třetí knihy několik stran poškozeno vlhkostí (plísní). Z pozůstalosti Stanislava Gajdošíka

Jindřich Svoboda - jeden z nejlepších českých knihvazačů. Vyučil se v knihařské dílně svého otce Josefa Svobody v Dolních Kounicích, poté absolvoval mistrovský ročník na Státní grafické škole v Praze (u prof. J. Solara). Po studiu krátce pracoval v pražských knihařských dílnách F. Burzanovského a A. Škody, roku 1931 se vrátil do dílny otcovské, jejíž vedení později (1937) převzal. Od roku 1959 provozoval soukromou dílnu v Brně na Petrově. Čtyři desítky let působil na Škole uměleckých řemesel v Brně. Byl členem Svazu československých výtvarných umělců, od r. 1953 Mistrem uměleckého řemesla; roku 1978 byl přijat mezinárodní federací mezi světové mistry knihvazačského umění. Zúčastnil se řady výstav doma i v zahraničí a získal řadu ocenění, např. již v roce 1935 zvítězil v soutěži pražského Uměleckoprůmyslového muzea a roku 1999 obdržel Cenu města Brna za užité umění.