Hlavní stránka > Aukce > 4. A67. aukce starožitností a uměleckých předmětů > Pohár

O4/0676

Josef Hoffmann (1870-1956)

POHÁR

20. léta 20. stol.
Zvonovitý pohár na vyšší profilované patce, fasetovaný do osmistěnu, masivní tmavě zelené sklo, broušené. Jedná se o návrh pro Wiener Werkstätten, realizovaný sklárnou Moser v Karlových Varech nebo Meyer’s Neffe v Adolfově u Vimperku. Prasklina při horním okraji. Josef Hoffmann - český a rakouský architekt a designér, jeden ze zakladatelů vídeňského secesního hnutí (1897) a Wiener Werkstätten (1903). Studoval Vyšší státní průmyslovou školu v Brně, v letech 1892-1896 pak Vídeňskou akademii u profesorů Karla von Hassenauera a později Otto Wagnera. Roku 1898 si zřídil vlastní ateliér. Mezi léty 1899 až 1936 učil na vídeňské Kunstgewerbeschule. V. 17,7 cm. Leptaná zn. "WW". Stav B. Lit.: T. Bröhan, Glaskunst der Moderne Von Josef Hoffmann bis Wilhelm Wagenfeld, München 1992, s. 149 a 473 (značka), G. Höltl, Das Böhmische Glas 1700-1950, Band IV Jugendstil in Böhmen, s. 298. Provenience: sbírka Karla Löwa.