Hlavní stránka > Aukce > 4. A67. aukce starožitností a uměleckých předmětů > Alegorie jara

O4/0799

Carl Christoph Punct (1765)

ALEGORIE JARA

Německo, Míšeň, Königlich Sächsische Porzellan-Manufaktur, po r. 1815, návrh okolo 1750
Alegorická skupina čtveřice dětí vijících girlandu z pestrých kvítků v košíku, bílý porcelán, aplikované květy, barevně malováno v jemných pastelových odstínech pod polevou, tónované inkarnáty, zlacené detaily, nízký rokokový sokl imitující terén, č. modelu 2502. Carl Christoph Punct - německý návrhář porcelánu. Roku 1761 povolal J. J. Kändler, vedoucí plastického oddělení míšeňské porcelánky, Puncta jako nástupce sochaře a modeléra F. E. Meyera st., který toho roku manufakturu opustil. Již o dva roky později byl Punct za svou píli a výkony dokonce jmenován dvorním sochařem. Punct vytvářel figury na vysokých prolamovaných soklech. V jeho návrzích je patrný přechod od rokoka ke stylu Ludvíka XVI. V roce 1760 navrhl slavnou skupinu Diany s Aktaiónem pro pruského krále Friedrich II. Známé jsou rovněž jeho dětské skupiny symbolizující přírodní živly z roku 1764. Jeho nástupcem se stal sochař P. Reinicke, který s ním již dříve spolupracoval. V. 16 cm. Modrá podglazurní "Schwertermarke". Stav restaurováno.