O4/0804
Elly Strobach - Königová (1908-2002)
ČTOUCÍ DÁMA
Čechy, Duchcov, Royal Dux,
1920-1980
Dekorativní plastika sedící dámy v plesových šatech se široce rozprostřenou dlouhou sukní s volánky, s lehce podepřenou hlavou, levým loktem na opěradle židle a knížkou v pravé ruce, položené na kolenou. Bílý porcelán, barevně malováno v pastelových odstínech, tónovaný inkarnát, povrch částečně matovaný, zlacené detaily.
Elly Strobach - Königová absolvovala Státní odbornou keramickou školu v Teplicích a poté začala spolupracovat s duchcovskou porcelánkou. Ve 30. a 40. letech vytvářela především ozdobný a figurální porcelán ve stylu art deco a patřila mezi přední návrháře firmy. Její elegantní ženské akty, tanečnice a figurky dětí či zvířat jsou dodnes mezi sběrateli velmi oblíbené a ceněné. Některé z jejích modelů jsou stále součástí produkce porcelánky Royal Dux. V 2. polovině 60. let odešla z politických důvodů se svým druhým manželem do německého exilu.
V. 25 cm.
Značeno zeleně tištěným razítkem "ROYAL DUX CZECHOSLOVAKIA", ryté č. modelu "175 P".