O4/0809
Jitka Forejtová (1923-1996)
SEDÍCÍ DÍVKA
Čechy, Duchcov, Royal Dux,
návrh 60. léta 20. stol.
Stylizovaná figura sedící dívky s rukama na temeni hlavy v ikonickém a dodnes populárním tvarosloví tzv. bruselského stylu, bílý porcelán dále nezdobený.
Jitka Forejtová - pražská výtvarnice, vystudovala Státní grafickou školu a VŠUP v ateliéru prof. K. Štipla, navrhovala pro československé sklárny, v letech 1960–1962 také pro porcelánky v Duchcově a ve Volkstedtu. Roku 1962 získaly její porcelánové figurky stříbrnou medailí na mezinárodní výstavě keramiky v Praze. Její stylizované figurální plastiky znázorňují nejčastěji zvířata a sedící ženské postavy, zachycené v duchu tzv. bruselského stylu bez větších detailů a barev. V 70. a 80. letech se Forejtová věnovala také ateliérové keramice, plastice z hutního skla, návrhům hraček, restaurování vitráží a architektonických prvků, podílela se na realizaci skleněných objektů a vitráží např. pro Palác kultury v Praze.
V. 13,5 cm.
Trojúhelník z růžové keramické hmoty s nápisem „ROYAL DUX BOHEMIA“, žaludem a písmenem „D“, zlatožlutá nálepka s týmž textem, nálepka "Made in Czech Republic", vtlačeně číslo modelu, zeleně tištěné "R" v kroužku.