Hlavní stránka > Aukce > 4. A67. aukce starožitností a uměleckých předmětů > Stříbrné kapesní hodinky

O4/0940

Anglie, Londýn, John Elicot (1706–1772)

STŘÍBRNÉ KAPESNÍ HODINKY

50. - 60. léta 18. stol.
Kapesní hodinky se stříbrným pláštěm, celková (hrubá) hmotnost 58,97 g, Ø 4 cm. Bílý emailový ciferník je dělen černými římskými číslicemi pro hodiny a arabskými pro minuty, opatřen dvojicí žlutých prolamovaných ruček a značen: "John Elicot LONDON". Strojek s vřetenovým krokem, vyřezávaná základová deska a můstek setrvačky, taktéž značeno výrobcem a č. 2326. Elicotův otec, John Ellicott (+1733) byl také hodinářem, byl přijat do Clockmakers Company v roce 1696. John Ellicott (jnr) podnikal nejprve v Austin Friars Street EC2 a později ve Swithin’s Alley, Royal Exchange, v roce 1738 byl zvolen členem Královské společnosti. Projevil bystrý zájem o vědecké záležitosti a provozoval observatoř ve svém domě v Hackney. Nejvíce se proslavil prací na teplotně kompenzovaných kyvadlech. Byl jmenován dvorním hodinářem Jiřího III. Jeho syn Edward (+1791) vstoupil do oboru v roce 1760. Během dvanáctiletého partnerství byly jejich hodiny jednoduše podepisovány Ellicott, Londýn. Stav B. Funkční a jdoucí, včetně klíčku.