Hlavní stránka > Aukce > 4. A67. aukce starožitností a uměleckých předmětů > Kapesní hodinky

O4/0942

Francie, Paříž, Bourquin le Jeune

KAPESNÍ HODINKY

18. / 19. stol.
Kapesní hodinky s pláštěm ze světlého kovu, celková (hrubá) hmotnost 100,12 g, Ø 5 cm. Strojek s vřetenovým krokem, vyřezávaný můstek setrvačky, neznačen. Bílý emailový ciferník je dělen černými arabskými číslicemi pro hodiny (decentralizovaná stupnice) i pro minuty (po čtvrthodinách), opatřen centrální vteřinovou ručkou a otvorem pro nátah a značen: "Bourquin le Jeune". David-Louis Bourquin, také Bourquin Le Jeune, byl synem Oliviera Bourquina. Kolem roku 1779 zakládá ve Villeretu továrnu na hodinky. Byl zapojen do firmy Bourquin & Fresard (Bénédict Fresard), později v roce 1790 se spojuje se svými bratry Victorem a Henrim a zakládá společnost Bourquin Frères se sídlem ve Vídni, Paříži a Holandsku (Victor). Produkce Davida-Louise a posléze jeho bratrů byla vysoce ceněna Napoleonem Bonapartem, který u nich objednával hodinky opakovaně. Stav restaurováno. Funkční a jdoucí. Oprava pláště, vlasové praskliny ciferníku.