O5/168
POZOROVÁNÍ JARA A POSLOUCHÁNÍ VĚTRU 看泉聽風圖, TCHANG JIN 唐寅
Čína,
19. stol.
Dobová kopie obrazu Pozorování jara a poslouchání větru (看泉聽風圖) od mingského mistra Tchang Jina 唐寅 (1470–1524), akvarel na papíře, zn., s pečetí. 53,2x105,2 cm. Originál tohoto legendárního obrazu, po staletí často kopírovaného, se nachází v Nankinském muzeu. Krajinomalba doplněna v kolofonu básní: 俯看流泉仰听风,泉声风韵合笙镛,如何不把瑶琴写,为是无人姓是钟。
Hned vedle vodopádu
naslouchají hlasu větru
v harmonii souznícího
se zvukem padající vody.
Proč jen to nevyjádřit
několika tóny citery čchin?
Zde, bez lidské společnosti
zní niterná podstata jako zvon.