Facebook Instagram


Hlavní stránka > Aukce > 7. Fotografie a práce na papíře > Theatrum Orbis Terrarum (Divadlo světa)

O7/007

↑ Zpět na položky « »

Abrahamus Ortelius Antverpianus (1527-1598)

THEATRUM ORBIS TERRARUM (DIVADLO SVĚTA)

1570/1571
Atlas světa představuje jedno z nejvýznamnějších děl v historii kartografie. Zahrnuje 53 map. Poprvé byl vytištěn v Antverpách 20. května 1570 a jen do autorovy smrti se dočkal celkem 25 vydání v několika jazycích. Tato práce je považována za první moderní atlas, shrnutí kartografického poznání konce 16. století a začátek zlatého věku holandské kartografie. Nabízené dílo je souborem 53 mapových dvoulistů vytvořených podle předloh různých autorů, mědiryty na papíru, dobově kolorováno, na versu značeno číslem listu a doprovodným textem v latinském jazyce. Jedná se o tisky z prvního vydání, již třetí vydání z roku 1573 má jiné číslování mapových listů, jichž s každým dalším vydáním přibývalo. Nabízený soubor obsahuje všechny mapové listy prvního vydání s odpovídajícím číselným označením a textovým doprovodem na versu, bez všech samostatných doprovodných textů úvodu, titulu atd. Vázáno v nepůvodní papírové vazbě. Další fotografie je možné vidět na našem facebookovém profilu: https://www.facebook.com/media/set?vanity=aukcnidumzezula&set=a.2948382718816008 Stav odpovídající stáří.
Poškozená vazba, jednotlivé listy ve velmi dobrém stavu, celistvé, mírně skvrnité.

Abraham Ortels nebo též Abraham Wortels se narodil v Antverpách do katolické rodiny, která pocházela z Augsburgu. Vyškolen byl jako rytec a ve věku dvaceti let byl navíc přijat jako iluminátor map do cechu svatého Lukáše ve svém rodném městě. Okolo r. 1554 se začal živit jako antikvář a kolorista tištěných map. V letech 1559–1560 cestoval po Lotrinsku a Poitou společně se svým přítelem Mercatorem, který jej povzbudil k tvorbě vlastních map a k povolání kartografa. Roku 1570 vydává své stěžejní dílo, atlas světa, jehož první vydání i sám koloroval. Roku 1575 byl jmenován dvorním kartografem Filipa II. Španělského.


Tato aukční položka byla dražena před více než rokem, údaje jsou dostupné pouze pro přihlášené zákazníky. Pokud dosud nemáte svůj účet, můžete si jej zaregistrovat .
Kontaktní údaje
Váš dotaz
↑ Zpět na položky « »