Hlavní stránka > Aukce > 7. Fotografie a práce na papíře > Theatrum Orbis Terrarum (Divadlo světa)

O7/007

Abrahamus Ortelius Antverpianus (1527-1598)

THEATRUM ORBIS TERRARUM (DIVADLO SVĚTA)

1570/1571
Atlas světa představuje jedno z nejvýznamnějších děl v historii kartografie. Zahrnuje 53 map. Poprvé byl vytištěn v Antverpách 20. května 1570 a jen do autorovy smrti se dočkal celkem 25 vydání v několika jazycích. Tato práce je považována za první moderní atlas, shrnutí kartografického poznání konce 16. století a začátek zlatého věku holandské kartografie. Nabízené dílo je souborem 53 mapových dvoulistů vytvořených podle předloh různých autorů, mědiryty na papíru, dobově kolorováno, na versu značeno číslem listu a doprovodným textem v latinském jazyce. Jedná se o tisky z prvního vydání, již třetí vydání z roku 1573 má jiné číslování mapových listů, jichž s každým dalším vydáním přibývalo. Nabízený soubor obsahuje všechny mapové listy prvního vydání s odpovídajícím číselným označením a textovým doprovodem na versu, bez všech samostatných doprovodných textů úvodu, titulu atd. Vázáno v nepůvodní papírové vazbě. Další fotografie je možné vidět na našem facebookovém profilu: https://www.facebook.com/media/set?vanity=aukcnidumzezula&set=a.2948382718816008 Stav odpovídající stáří.
Poškozená vazba, jednotlivé listy ve velmi dobrém stavu, celistvé, mírně skvrnité.

Abraham Ortels nebo též Abraham Wortels se narodil v Antverpách do katolické rodiny, která pocházela z Augsburgu. Vyškolen byl jako rytec a ve věku dvaceti let byl navíc přijat jako iluminátor map do cechu svatého Lukáše ve svém rodném městě. Okolo r. 1554 se začal živit jako antikvář a kolorista tištěných map. V letech 1559–1560 cestoval po Lotrinsku a Poitou společně se svým přítelem Mercatorem, který jej povzbudil k tvorbě vlastních map a k povolání kartografa. Roku 1570 vydává své stěžejní dílo, atlas světa, jehož první vydání i sám koloroval. Roku 1575 byl jmenován dvorním kartografem Filipa II. Španělského.

Vyvolávací cena: 750 000 Kč

Nejvyšší příhoz: JOPM  750 000 Kč
1 příhoz
Prodáno