Hlavní stránka > Aukce > 7. Fotografie a práce na papíře > Tremadoc Church

O7/026

Francis Bedford (1815-1894)

TREMADOC CHURCH

Ca 1870
Albuminová fotografie adjustovaná na modrošedém kartonu. 204x289 mm (241x317 mm). Značeno v tisku vlevo dole jménem autora a číslem negativu, "Bedford, 1822", vpravo dole lokace "Tremadoc Church". Stav B.

Tento londýnský rodák byl prvním z pěti dětí architekta církevních staveb Francise Octavia Bedforda. Otec mladého Francise inspiroval ke studiu umění, kresby, grafických technik a architektury. Bylo mu teprve 17 let, když byla jeho díla poprvé vystavena na Královské akademii v Londýně. Svou profesní dráhu začal jako architektonický kreslič a litograf. Rok 1851 se pro Bedforda stal zlomovým, protože právě tehdy se během Světové výstavy v Londýně seznámil se stereoskopem Davida Brewstera, který jej uchvátil a přivedl na cestu fotografie. Již v roce 1853 se spolupodílel na založení The Royal Photographic Society, o rok později jej královna Viktorie pověřila fotografováním předmětů z královské sbírky v Marlborough House. Fotografie, které zde pořídil, mu později posloužily jako předloha pro litografie, jež vydal v knize The Treasury of Ornamental Art, featuring lithographs by Francis Bedford. Tato kniha se stala přelomovým dílem, protože se jedná o první uměleckou příručku plně využívající média fotografie. Po roce 1861 doprovázel prince Alberta (budoucího krále Eduarda VII.) na studijní cestě po Středním východě. Součástí cesty byla návštěva Egypta, Jeruzaléma, Damašku, Bejrútu a Konstantinopole. Bedford jasně kladl důraz na fotografii jako formu uměleckého vyjádření, o čemž svědčí mimo jiné i to, že při sčítání lidu v roce 1861 uvedl jako svoji profesi "umělecký fotograf" (photographic artist). Nezřídka zasahoval do pozitivů, domalovával oblohu a přikopírovával mraky z jiných negativů, čímž předznamenal fotografickou praxi o několik dekád. Roku 1886 přenechal své ateliéry synu Williamovi, talentovanému fotografovi se stylem prakticky k nerozeznání od otce. Jeho náhlé úmrtí na tyfus 13. ledna 1893 bylo pro Francise tvrdou ranou, ze které se již nevzpamatoval, zemřel následující rok, 15. května 1894. Je považován za jednoho z největších britských krajinářských fotografů poslední třetiny 19. století a jeho fotografie z cesty na Střední východ jsou např. vedle snímků Francise Fritha pokládány za počátky cestovatelské fotografie.

Vyvolávací cena: 2 000 Kč

Nejvyšší příhoz: LULT  2 200 Kč
2 příhozy
Prodáno