Facebook Instagram


Hlavní stránka > Aukce > 7. Fotografie a práce na papíře > Dvojice fotografií: Royal Exchange a Albert Memorial

O7/031

↑ Zpět na položky « »

George Washington Wilson (1823-1893)

DVOJICE FOTOGRAFIÍ: ROYAL EXCHANGE A ALBERT MEMORIAL

Ca 1890-1895
Dvojice albuminových fotografií, oboustranně nalepená na světle modrý karton formátu 306x382 mm. London, Bank & Royal Exchange. George Washington Wilson, albuminová fotografie. 193x282 mm. Značeno v tisku při spodním okraji: název díla a lokace, číslo negativu a značka ateliéru. Inkoustem popsáno na kartonu: lokace a datace "94/95". Nesmírně sugestivní fotografie zachycující kousek zaniklého světa. Velmi slušné provedení, dobrý kontrast, dobrá zachovalost fotografie. Albert Memorial. Francis Godolphin Osbourne Stuart (1843-1923), albuminová fotografie. 277x214 mm. Značeno v tisku při spodním okraji: název díla, číslo negativu a "Stuart Copyright". Inkoustem popsáno na kartonu: lokace a datace "94/95". Velmi dobrý kontrast, lehké oděrky na povrchu, jinak velmi dobrá zachovalost. Stav A.

George Washington Wilson pocházel z Aberdeenu, vystudoval portrétní malbu v Edinburghu a v roce 1849 si v rodném městě založil malířské studio na portrétní miniatury. Velmi záhy se však začal zajímat o nově vznikající fenomén fotografie a již v roce 1852 přeorientoval svůj podnik na fotografický ateliér, který sídlil na Croen street 25. Počátky svého podnikání spojil s fotografickým portrétem. Ateliér se záhy stal velmi populárním a Washington Wilson rozšířil pole své působnosti na skotské krajiny, které zhotovoval ve formě stereoskopických fotografií. I tento segment byl velmi populární. Ateliér upoutal pozornost dokonce i královské rodiny a princ Albert George Washingtona Wilsona pověřil, aby (mezi léty 1854-1855) fotografoval stavbu zámku Balmoral. Washington Wilson také portrétoval královskou rodinu, zejména královnu Viktorii, která jej později poctila titulem „Photographer of the Queen“. Wilsonova proslulost dosáhla takové úrovně, že příspěvky renomovaného fotografa Rogera Fentona na výstavě London Photographic Society byly kritikou v British Journal of Photography (leden 1861) tvrdě odmítnuty pro „přílišnou nápodobu stylu pana Wilsona“. Autor monografie o tomto průkopníkovi skotské fotografie píše, že George Washington Wilson byl klasickým příkladem self-made mana, neboť začínal jako talentovaný, leč chudý syn dělostřeleckého veterána a drobného pachtýře, přičemž na sklonku života zaměstnával ve svém ateliéru 40 osob a byl jedním z největších vydavatelů fotografií na světě. Svým věhlasem soutěžil s takovými osobnostmi, jako byl Francis Frith, věhlasný cestovatelský fotograf a autor obrovských fotografií (“mammoth-plate print“) pyramid, sfingy a dalších světových památek, či James Valentin, majitel dalšího obřího podniku na výrobu topografických snímků, fotografií krajin, památek a fotografických rozmnoženin. V jeho tvorbě je velmi patrné prvotní umělecké zaměření a oproti konkurentům vynikal precizním technickým provedením a velikým citem pro kompozici. Díky pedantskému přístupu při vyvolávání a praní fotografického materiálu se do dnešních dní dochovalo více než 40.000 negativů na skleněných deskách, z čehož asi 38.000 je v majetku Aberdeen University.


Tato aukční položka byla dražena před více než rokem, údaje jsou dostupné pouze pro přihlášené zákazníky. Pokud dosud nemáte svůj účet, můžete si jej zaregistrovat .
Kontaktní údaje
Váš dotaz
↑ Zpět na položky « »