Hlavní stránka > Aukce > 7. Fotografie a práce na papíře > Dvojice místopisných fotografií: Postupim a Paříž

O7/037

Neurdein Frères

DVOJICE MÍSTOPISNÝCH FOTOGRAFIÍ: POSTUPIM A PAŘÍŽ

1900
Dvojice albuminových fotografií adjustovaných oboustranně na kartonu velikosti 304x382 mm. . 193x269 mm. Recto vlevo dole v tisku značeno: "40. POTSDAM. NEUES PALAIS. DER MUSCHELSAAL." a nečitelné slepotiskové razítko, pod snímkem na podložce perem: "Potsdam, Neues Palais, Muschelsaal, VIII 1900.". 211x275 mm. Recto vlevo dole v tisku značeno: "502 Exposition Universelle de 1900. La Porte Monumentale. ND Phot (Neurdein Frères)" a pod snímkem na podložce perem: "Weltausstellung, Porte Monumentale. X. 1900.". Stav A/B.

Fotografická rodina působící ve Francii ve 2. polovině 19. a na počátku 20. století. Bratři Étienne (1832-1918) a Antonin-Louis (1846 – po roce 1915) si v roce 1863 zřídili v Paříži fotografický ateliér „Neurdein Frères“. V roce 1875 založili také vydavatelství pohlednic s tiskárnou. Antonin-Louis se stal v roce 1884 členem společnosti Société française de photographie. Fotografie a pohlednice z jejich ateliéru byly značeny „ND“ nebo „ND Phot“. Étienne se specializoval na portrétní fotografii, Antonin-Louis fotografoval spíše krajiny, průmysl a architekturu. Fotoateliér získal ocenění na mezinárodních výstavách v letech 1889 a 1900. Na řadě pohlednic s nimi spolupracoval francouzský fotograf Marius Maure. V roce 1920 se firma sloučila se společností Levy & Fils do podoby „Lévy et Neurdein“. Její archiv je specializován na území severosaharského Maghrebu (Maroko, Alžírsko, Tunisko, Libye..), ale zahrnuje také množství aktů orientálních žen.

Tato aukční položka byla dražena před více než rokem a již není aktuální.