O7/107
Ludvík Souček (1926-1978)
ŽIDOVSKÝ HŘBITOV
40. - 50. léta 20. stol.
Bromostříbrná fotografie na lesklém papíru, původní autorská zvětšenina. 175x232 mm (179x240 mm.) Verso značeno autorským razítkem.
Český spisovatel science fiction a literatury faktu. Je považován za iniciátora hnutí, pozd. organizace Československý fandom, sdružení příznivců sci-fi literatury a filmu. Vystudoval lékařskou fakultu UK (1945-1951), zpočátku pracoval jako asistent na stomatologické klinice. Později vstoupil do Čsl. lidové armády a necelý rok (1954-1955) strávil v Severní Koreji jako vojenský lékař. 1955-1964 pracoval jako zubař v Ústřední vojenské nemocnici ve Střešovicích. V letech 1964-1968 působil na Ministerstvu národní obrany, 1968 krátce na ÚV KSČ, poté v armádní redakci Čsl. televize a 1971-1976 v nakladatelství Albatros. Patřil k propagátorům fotografie, ve víkendové příloze deníku Ml. fronta vedl fotografickou rubriku. O fotografii napsal několik knih (např. Speciální fotografické techniky, 1960; Jak se světlo naučilo kreslit, 1963) a monografií slavných fotografů (Brassai, J. Funke aj.). V r. 1977 byl oceněn jako "zasloužilý pracovník kultury".