Facebook Instagram


Hlavní stránka > Aukce > 7. Fotografie a práce na papíře > Slečna Tomanová

O7/170

↑ Zpět na položky « »

Jaroslav Rössler (1902-1990)

SLEČNA TOMANOVÁ

1958-1960
Bromostříbrná fotografie na lesklém papíru, původní autorská unikátní zvětšenina. 240x180 mm. Verso tužkou cizí rukou jméno autora, název díla a datace, další poznámky tužkou. Při tvorbě této fotografie kombinoval autor snímek zvětšovaný na fotografický papír z negativu s fotogramem ruky a do vymaskované části prvního snímku umístil fotografický portrét paní Tomanové. Vzniklo tak unikátní dílo, které existuje minimálně ve dvou variantách, každá je však lehce odlišná, a tedy existující v jediném originálu. Stav A. Za laskavou konzultaci děkujeme prof. Vladimíru Birgusovi.

Jaroslav Rössler - český fotograf. Vyrostl v českoněmecké rodině, chodil do české školy, 1917 zanechal studií a nastoupil do ateliéru F. Drtikola a A. Škardy v Praze (oba tehdy byli ve válce). Vyučen 1920. S menšími přestávkami pracoval pro Drtikola až do roku 1925 i se svou manželkou Gertrudou Fischerovou (1884-1976, vyučena u Drtikola 1916). Od r. 1923 člen Devětsilu, publikoval v meziválečných časopisech Pásmo, Disk a Stavba. 1925-1926 pobýval v Paříži, od roku 1926 fotografoval pro Osvobozené divadlo a Pestrý týden. Koncem roku 1927 odjeli Rösslerovi natrvalo do Paříže, kde pracoval ve studiu Lorelle, jež asi v roce 1932 změnilo majitele a přejmenovalo se na Studio Piaz. Spolupráci s Lucienem Lorellem obnovil 1934 a krátce byl zaměstnán i v ateliéru Manuel Fréres. Byl specialistou na náročné pozitivní procesy a kombinace fotografie s písmem a kresbou. Jeho kontakty s českou a francouzskou kulturou byly sporé. Rösslerovým koníčkem bylo fotografování v ulicích Paříže. 1935 fotografoval průběh pouličních demonstrací, byl zatčen a vyhoštěn zpět do Československa. Utrpěl těžký šok, který ovlivnil jeho další život. Po návratu do Prahy si otevřel ateliér na Žižkově, kde byl činný až do důchodu. Od 50. let se s rostoucí intenzitou věnoval volné tvorbě. Je též autorem vynikajících kreseb, které zřejmě vznikaly během několika krátkých period. Jeho celoživotním zájmem byla dále radiotechnika (autoportrét s rádiem) a fotografická technika, např. osvětlovací. Značná část R. díla se nedochovala, např. fotogramy. Spolu s J. Funkem patří k průkopníkům moderní fotografie. Podobně jako J. Funke a A. Renger-Patzsch a na rozdíl od L. Moholy-Nagye, A. Rodčenka nebo Man Raye byl ryzím fotografem a fotografie pro něj byla především cílem, méně již součástí realizací širších výtvarných celků.


Tato aukční položka byla dražena před více než rokem, údaje jsou dostupné pouze pro přihlášené zákazníky. Pokud dosud nemáte svůj účet, můžete si jej zaregistrovat .
Kontaktní údaje
Váš dotaz
↑ Zpět na položky « »