Hlavní stránka > Aukce > 7. Fotografie a práce na papíře > Pablo Picasso

O7/179

André Villers (1930-2016)

PABLO PICASSO

50. léta 20. stol.
Bromostříbrná fotografie na matném papíru, pravděpodobně původní autorská zvětšenina. 498x398 mm. Verso značeno autorským razítkem, tužkou: "No. 12. Portrait II". Stav C/D.
Potrhané a místy proděravělé okraje, červené skvrny od laku na nehty v obrazové ploše.

Francouzský umělec a fotograf. Během svého pobytu v sanatoriu ve Vallauris se začal v roce 1952 zabývat fotografií. O rok později se zde setkal s P. Picassem, který mu poskytl jeho první fotoaparát. Villers pak malíře mnohokrát fotografoval a spolupracovali na četných fotograficko-malířských experimentech. Portrétoval i řadu dalších významných umělců: F. Légera, A. Caldera, J. Préverta, J. Arpa, Le Corbusiera, S. Dalího, J. Miróa, M. Chagalla, M. Ernsta, J. Cocteaua, H. Hartunga, A. Tàpiese, L. Buñuela, F. Felliniho, H. Dutilleuxe. Roku 1970 začal experimentovat s tvorbou fotografií bez fotoaparátu, kdy vytvářel negativy pomocí pauzovacího papíru. V roce 1984 vydal svůj text Photobiographie, pojednávající o jeho životě, tvorbě a vztahu s Picassem; vyšel ve zvláštním čísle časopisu Les Cahiers du Sud. Významné kolekce jeho prací vlastní Nicephorus-Niepce Museum v Chalon-sur-Saône a Museum of Photography v Charleroi.

Tato aukční položka byla dražena před více než rokem a již není aktuální.